אתם בני 50 ומעלה וחושבים להתגרש? גירושין בגיל השלישי מתאפיין ברכוש וממון רב שצברו בני הזוג בחיי הנישואין. בכדי לעבור את תהליך בצורה נכונה, מהירה וכשידכם על העליונה, חשוב לקבל סיוע של עורך דין גירושין בחיפה מומחה שילווה אתכם לאורך כל הדרך.

גירושין בגיל השלישי הוא תופעה שהולכת וצוברת תאוצה בשנים האחרונות בישראל. בשל מגוון רחב של סיבות, אנשים רבים שחצו את גילאי 60-50, מחליטים להתגרש אחרי שנים רבות של זוגיות ושל הורות משותפת. חשוב שתדעו, שהליך גירושין בגיל השלישי דומה לכל הליך גירושין בגילאים אחרים. לכן, כדאי שיעמוד לצידכם עורך דין גירושין בחיפה מקצועי, שידאג לאינטרסים שלכם ושיטפל בכם בצורה יסודית וטובה על מנת שתצלחו את הליך הגירושין כשידכם על העליונה.

המאפיינים של גירושין בגיל השלישי

מחקרים שנעשו, מוכיחים כי חלק ניכר ממקרי הגירושין בארץ, נעשים רק כאשר הילדים חצו את גיל 18. בהתאם, במועד הגירושין כשליש מהנשים והגברים בישראל שמתגרשים, הם בני 45 ומעלה. הקשיים העיקריים המלווים בעת גירושין בגיל השלישי הם חלוקת הרכוש המשותף והשפעתם על הילדים הבוגרים המשותפים.

ממון רב של בני הזוג

התופעה של גירושין בגיל השלישי עשויה לערער את היציבות הכלכלית ולעורר חרדה רבה, בקרב שני בני הזוג, בנוגע לעתיד. במקרה שלבני הזוג יש ממון רב ורכוש, המאפשרים להם שלא לגור יחד וההכנסה שלהם גבוהה מספיק כדי להתקיים בנפרד, גירושין בגיל השלישי (מעל גיל 50), אינם מהווים בעיה כלכלית כלל. כלומר, כאשר שני הצדדים מתפרנסים בכבוד ובהנחה ששניהם צברו פנסיה נאה, פירוק חיי הנישואין המשותפים הוא בהחלט אפשרי מהפן הכלכלי. יתרה מכך, אם ברשות אחד מהצדדים נכס או כספים שקיבל בירושה, זה ודאי יסייע בזמנים שאחרי הגירושין.

אולם, קיימים מקרים שבהם המצב הכלכלי אינו כה טוב. לעתים, אחד מן הצדדים תומך בהוריו הקשישים ולא קיבל כספי ירושה או נכסים. כמו כן, במידה שלאישה אין מקצוע והיא לא עבדה במשך חיי הנישואין, ההחלטה להתגרש עשויה לגרום לה למצוקה ולקושי כלכלי. בישראל, החקיקה אינה מספקת הגנה לאישה גרושה, מלבד הזכות לקבלת חצי מהרכוש המשותף שקיים במועד הפרידה.

חשוב לדעת, שעניין תשלום המזונות לאישה לאחר הסדרת הגט אינו חובה, ותלוי ברצונו הטוב של הגבר. ניתן לראות, שבקרב זוגות בגיל השלישי, שאצלם מקור ההכנסה הבלעדי היה המשכורת של הבעל, יש יותר נטייה לקבוע מזונות לאישה. הבעיה מתעוררת באופן בולט בקרב נשים עקרות בית שנשארו כל חייהן בבית על מנת לגדל את הילדים. במקרים אלו, אם הבעל מעוניין להתגרש מהן בשלב מאוחר בחיים הן עלולות להיפגע מכך בצורה חמורה. נראה כי כאשר הגבר מעוניין להתגרש עולה ביתר שאת נושא המזונות לאישה, לאור רגשות אשמה, הרגשת מחויבות כלפי האישה או בכדי להימנע מסיטואציה של גירושין קשים ומורכבים.

דירה, נכסים ועסק משפחתי

המשימה לחלק את הרכוש הרב שהצטבר במשך השנים, אינה פשוטה כלל. הצדדים צריכים להגיע להחלטה לגבי גורל הדירה או הבית המשותפים, איך לחלק את החסכונות ואת כספי הפנסיה שהצטברו, בפרט אם רק לאחד מהם יש פנסיה ועוד. הקושי הכלכלי מהווה לא פעם מכשול משמעותי בעת גירושין בגיל השלישי.

ילדים בגירים

ניתן להבחין בתופעה חברתית שבמסגרתה אנשים נשואים שאינם מרוצים מחיי הנישואין אינם מתגרשים בגלל הדאגה לילדים. חלק מהזוגות הנשואים ממתינים עד שהילדים הופכים להיות בוגרים בעלי אישיות מעוצבת, כך שהגירושין אינם אמורים להוות משבר עבורם. אולם, המציאות מראה שגם ילדים בגירים, משלמים מחיר רגשי בעת הפרידה, בשל נאמנות כפולה להורים. גם מהבחינה הכלכלית, ילדים בגירים משלמים מחיר כבד. הקשיים הכלכליים הנוצרים בשל הגירושין מעוררים אצלם כעס על כך שההורים משנים לפתע את סדר העדיפות ודפוסי התנהגות שהיו קיימים לפני כן.

עריכת צוואה חדשה

בכל הליך גירושין, במיוחד בגירושין בגיל השלישי, מומלץ לערוך צוואה מכיוון שעולות מחלוקות רבות לגבי הרכוש המשותף. עריכת צוואה חשובה בגירושין בכל גיל שהוא, על מנת לשמור שלא יועברו נכסים לידי הצד השני. בגיל השלישי חשוב להקפיד לערוך צוואה בכדי לעשות סדר בכל הרכוש ולצמצם את הסכסוכים האפשריים של הילדים היורשים. חשוב לדעת, שבמקרה של פטירה חלילה של אחד מבני הזוג במהלך הגירושין, לצד השני יש זכויות בעיזבון ובכתובה. עריכת צוואה מעודכנת תוכל להסדיר את כל הנושאים מראש, ולחסוך ליורשים את ההתעסקות בעצמם.

גישור גירושין בגיל השלישי

גישור היא דרך מומלצת של יישוב סכסוכים המתבצעת על ידי פגישה של שני הצדדים עם גורם מקצועי חיצוני שהוא המגשר. כל תפקידו של המגשר הוא לעזור לשני הצדדים לתקשר ביניהם, ודרך הדיאלוג להגיע להחלטות המקובלות על שניהם. בניגוד לשופט או לבורר, המגשר אינו בעל סמכות לקבל החלטות כלשהן.

מטרת תהליך הגישור היא לצמצם את כמות העימותים והפניות לערכאות משפטיות. לכל אחד מהצדדים ניתנת רשות דיבור והוא צריך להקשיב לעמדות שמציג הצד השני. בתום תהליך הגישור, באמצעות משא ומתן ונכונות אמיתית כנה של הצדדים לחתור להבנות ולהגיע לפשרה, מצליחים לנסח הסכם גישור שמוסכם על ידי שני הצדדים.

בגיל השלישי, גישור גירושין נועד לסייע לצדדים להגן על האינטרסים האישיים, למנוע מצב של ניצול, ובמקביל לסייע לכל צד לראות גם את האינטרסים של הצד השני. הכל נעשה במטרה להגיע להסכמות, ללא פגיעה ביחסי הצדדים.

גישור גירושין הוא הליך קצר, שבמקרים רבים מונע פנייה להליך משפטי הכרוך בכספים רבים ובמשאבים אחרים כמו זמן ואנרגיה. זהו הליך חסוי, כך שכל מה שנאמר במסגרת הגישור נשאר בחדרי חדרים. באופן הזה, הצדדים יכולים להגיד את כל מה שהם רוצים בחופשיות בלי להקפיד על  כללי דיון מחמירים. חשוב להדגיש, שהמגשר לא בא להכריע עבור הצדדים, אלא תפקידו הוא לסייע במציאת פתרון הוגן השומר על איזון בין כלל האינטרסים של התא המשפחתי.

באמצעות גישור גירושין הנערך בהנחיה ובליווי של עורך דין גירושין בחיפה שהוא גם מגשר אובייקטיבי מקצועי המנהל את ההליך בדרך המוסכמת על שני הצדדים, ניתן להגיע לפתרון שיהיה הכי נכון והכי מתאים להם. כך, הצדדים יכולים לשמור על קשרים משפחתיים טובים גם בעתיד לטובת כלל בני המשפחה.

לא מתגרשים בהסכמה? הגישו תביעת גירושין

קיימים מגוון גורמים לגירושין בגיל השלישי, ביניהם שינויי אישיות שהתרחשו לאורך השנים ושהובילו להתרחקות. גורמים נוספים הם עזיבת הילדים הבגירים את הבית או ההעדפה להיות לבד ולא להמשיך להיות במערכת יחסים לא טובה.

הליך גירושין בגיל השלישי כולל מספר היבטים משפטיים. ראשית, הסדרת הגט ויחד עם זה יש לטפל בחלוקת הרכוש המשותף. בכל הקשור להתרת קשר הנישואין, יש לבית הדין הרבני סמכות בלעדית ותביעת הגירושין מוגשת אליו בלבד. אולם, לגבי יתר הנושאים קיימת סמכות מקבילה לבית הדין הרבני ולבית המשפט לענייני משפחה.

כמובן, ההחלטה על הגירושין היא החלטה אישית ורגשית, המתקבלת כאשר בני הזוג מחליטים שהם אינם מעוניינים לחיות זה עם זה. אולם, בהיבט המשפטי, הנישואין יסתיימו רק אחרי מתן הגט.

לשם הסדרת הגט, יש להגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני שהוא המחזיק בסמכות ייחודית ובלעדית לדון בנושא הגט, אלא אם מדובר במצב של התרת נישואין עבור בני זוג מדתות שונות. לכן, את תביעת הגירושין מגישים רק לערכאה זו ולגבי יתר ענייני הגירושין, תוכלו להחליט לאיזו ערכאה לפנות.

יש לציין, שהגט חייב להינתן בהסכמת שני הצדדים. לכן, גם אם ניתנה הוכחה לבית הדין הרבני שאכן קיימת עילת גירושים המצדיקה מתן גט, במידה שבן הזוג השני מסרב להתגרש, יש צורך לנקוט באמצעים שונים על מנת לנסות לגרום לו לשנות את דעתו ולהסכים, למשל באמצעות הגשה של  תביעה נזיקין בעילה של סרבנות גט, כך שזה ייתן לו תמריץ כלכלי לחזור בו מהסירוב לגט.

חשוב לדעת, כי בני זוג שהחליטו להתגרש, יכולים להגיע להסכמות ביניהם במסגרת הסכם גירושין. בשונה מהסכמים אחרים, הסכם הגירושין חייב לקבל את אישור בית המשפט ורק לאחר מכן ניתן לו תוקף של פסק דין. חשוב מאוד לפנות לייעוץ משפטי אצל עורך דין גירושין בחיפה שינסח הסכם גירושין המגן על זכויותיכם באופן מלא ושידאג לשמור על חלקכם ברכוש המשותף.

גירושין בגיל השלישי, בדומה להליך גירושין בכל גיל אחר, גורם לא פעם לזעזוע גדול עבור בני המשפחה כולה – הילדים הבגירים, ההורים הקשישים ובני הזוג בעצמם. אולם ברוב המקרים, לאחר ההלם הראשוני, תהיה הסתגלות למצב החדש וניתן יהיה לחזור ולקיים אורח חיים יציב. גם במקרה זה, כמו במקרי גירושין הנערכים בגילים צעירים, כאשר הליך הגירושין נעשה מתוך הבנה, כבוד הדדי ובצורה יפה ורגועה, תוכלו בקלות יחסית להמשיך הלאה בחייכם ולהצליח לשמור על קשרי משפחה טובים בין כולם.