בגדו בכם ואתם מעוניינים להגיש תביעת גירושין לאחר בגידה? תדעו כי לבגידה יש משמעויות משפטיות רבות וחשוב שתדעו מה מצבכם המשפטי בטרם נקיטת הליך משפטי.

גירושין לאחר בגידה הוא נושא אישי ורגיש מאוד והוא מערב הליך משפטי מורכב יותר מאשר הליך גירושין רגיל. במידה שהגעתם למסקנה שלא ניתן לשקם את מערכת היחסים לאחר הבגידה, והאפשרות הטובה ביותר היא להתגרש ולפתוח דף חדש בחיים, מומלץ להיוועץ עם עורך דין גירושין בחיפה ולקבל ייעוץ משפטי בנוגע להשפעת הבגידה על הליך הגירושין כמו גם ליווי וייצוג בערכאות השיפוט השונות.

במאמר זה נעמוד, בין היתר, על הנקודות הבאות – האם בגידה מהווה עילת גירושין, מתי כדאי ליצור קשר עם עורך דין גירושין בחיפה לאחר בגידה ובעקבותיה, כיצד יש לפתוח תיק גירושין ואיך צריך להגיש תביעת גירושין.

האם בגידה מהווה עילת גירושין?

בישראל, נישואין וגירושין בין בני זוג יהודים, נמצאים בסמכותם של בתי הדין הרבניים לפי חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), תשי"ג–1953. מי מהצדדים שמבקש להתגרש, צריך להוכיח שיש ברשותו עילת גירושין, אחת לפחות מבין עילות הגירושין המוכרות בדין העברי. חשוב להדגיש, כי קיימת רשימה סגורה של עילות שבית הדין הרבני מקבל, כאשר רצון להתגרש אינו נחשב כעילת גירושין.

על פי ההלכה, קיימות עילות גירושין מסוימות לגבר ולאישה, כך שיש עילות שרק הגבר או האישה יכולים לטעון ויש עילות גירושין הרלוונטיות לשניהם.

בגידה מהווה עילת גירושין של הבעל בלבד. כלומר – אישה שבגדה, זו עילה אוטומטית לגירושין, כיוון שההתחייבות של האישה עבור מזונותיה, היא בין השאר לקיים יחסי אישות עם בעלה בלבד. לעומת זאת, בגידה של הבעל אינה עילה לגט, אלא אם מדובר בגבר שבאופן קבוע בוגד באשתו. במצב כזה, מתעורר החשש מפני מחלות מדבקות או שהבעל אינו מסוגל לפרנס את אשתו כי הוא מפרנס נשים אחרות, ואז יש בהתנהגות שלו משום עילה לכפיית גט. בגידה נחשבת לאחת מעילות הגירושין הקשות והסבוכות ביותר שקיימות, משום שפעמים רבות מתעורר קושי להשיג ראיות לכך וכמעט בלתי אפשרי להוכיח אותה.

חשוב להדגיש, כי לפי הדין הדתי-עברי, בגידה היא מעשה של האישה בלבד ולא של הבעל. מה נחשב כבגידה? כאשר האישה מקיימת יחסי אישות עם גבר אחר במהלך קשר הנישואין. יתרה מכך, ההלכה קובעת שאישה נשואה אשר בגדה בבעלה תהיה אסורה עליו. כלומר, הבעל חייב לגרש את האישה והיא מפסידה את המזונות ואת הכתובה. על הבעל לספק הוכחה חותכת באמצעות שני עדים שראו את האישה בוגדת. במקרה שבו הבעל מצליח להוכיח שאשתו בגדה בו (על ידי שני עדים), יש לכך משמעויות מבחינת האישה, וגם הסליחה של הבעל לא תוכל לסייע במקרה כזה.

במידה שיש הוכחה לבגידה מצד האישה, בית הדין הרבני שולל ממנה את המזונות וגם בית המשפט לענייני משפחה אינו נוטה להעניק לאישה מזונות במצב כזה. ההשפעה על הכתובה היא שלא ניתן לדון בה בבית הדין הרבני.

עילות גירושין נוספות שמתקבלות בבית הדין הרבני הן מחלות ומומים שלא היו יודעים טרם הנישואין, אי יכולת או רצון לקיים יחסי מין, עקרות, התמכרות לסמים ולאלכוהול, אלימות ועוד.

מתי כדאי ליצור קשר עם עורך דין גירושין בחיפה?

במקרה של גירושין לאחר בגידה שנעשתה תוך כדי הנישואין, לפני שפונים לקראת הליך של גירושין, כדאי לקחת כמה ימים של רגיעה שבהם תוכלו לחשוב בהיגיון ולבחון בצורה שקולה האם קיימת אפשרות שתצליחו לשקם את מערכת היחסים. ישנם מקרים שבהם בני זוג לאחר הבגידה מצליחים לפתור את הבעיות. מנגד, קיימים מקרים שבהם אי אפשר לבנות מחדש את האמון שנפגע ועל כן גירושין לאחר בגידה היא האפשרות הטובה ביותר על מנת להיפרד ולהתחיל פרק חדש בחיים.

יחד עם זאת, הדבר החשוב ביותר במקרה של גירושין לאחר בגידה, הוא ליצור קשר עם עורך דין גירושין ולקבל ממנו ייעוץ משפטי מקיף על המשמעויות המשפטיות שנלוות לכך. באופן הזה, יהיה בידכם את כל המידע הנחוץ לכם על מנת לקבל החלטה מושכלת לגבי ההליכים שבהם תרצו לנקוט.

כמו כן, עורך דין גירושין בחיפה יכול לסייע לכם לגבי בחירת הערכאה המתאימה ביותר להגשת התביעה, שכן לגבר המגיש תביעת גירושין יש שיקולים שונים בתכלית מאשר השיקולים של אישה הרוצה להגיש תביעות.

שכירת שירותו של חוקר פרטי להבאת ראיות

במקרה שהבעל חושד שאשתו בוגדת בו, עליו לאמת זאת ולספק הוכחה חותכת בדמות שני עדים. במציאות, זה כמעט בלתי אפשרי ולכן לעתים אפשר לספק הוכחות אחרות חזקות, כגון צילום של האישה מתגפפת עם גבר אחר, הקלטה של שיחת טלפון רומנטית מפלילה, הודעות טלפוניות, פגישות קבועות שרשומות ביומן, הודאה של האישה במעשה הבגידה ועוד. לשם כך, ניתן לשכור את שירותיו של חוקר פרטי שיספק ראיות, כך שניתן יהיה להשתמש במידע שנאסף בבית הדין הרבני. המטרה היא להשיג כמה שיותר ראיות שיקצרו את הליך הגירושין.

יתרה מכך, הצד הנבגד שהשיג ראיות חותכות מאת חוקר פרטי בנוגע לבגידה של הצד השני, יכול לנצל אותן כקלף מיקוח במהלך הגירושין. הצד הנבגד יכול לאיים בפרסום מעשה הבגידה בקרב בני המשפחה והחברים כדי לנצל אי הנעימות והמבוכה על מנת להשיג תנאים נוחים יותר בהסכם הגירושין.

פתיחת תיק גירושין

על פי חוקי מדינת ישראל, בני זוג שהם יהודים יתגרשו בבית הדין הרבני, בין אם התחתנו ברבנות כדת משה וישראל ובין אם התחתנו בנישואין אזרחיים בחו"ל. כך או כך, הגירושין וטקס סידור הגט, יהיו בבית הדין הרבני.

לבית הדין הרבני או לבית המשפט ניתן לפנות בשני מקרים, בעת הגשת תביעות או כשמגישים הסכם גירושין לאישור בית משפט או בית הדין הרבני.

צד שפותח תיק גירושין בבית הדין הרבני לפני הצד השני ומבצע זאת כדין מבחינת מבחני הכריכה, יעניק לבית הדין הרבני את הסמכות הבלעדית לדון בכל ענייני הגירושין, מלבד מזונות קטינים.

לפני פתיחת תיק גירושין ברבנות חשוב ביותר להתייעץ עם עורך דין גירושין בחיפה לגבי איסוף החומר וריכוז המסמכים והראיות הנדרשים או לצורך הגשת תביעות לבית משפט למשפחה.

הגשת תביעת גירושין לאחר בגידה

בהתאם למצב המשפטי בישראל בכל הנוגע לגירושין, בית הדין הרבני הוא ערכאת השיפוט היחידה שמוסמכת לטפל בענייני גירושין ומתן גט. לעומת זאת, בכל הנוגע לנושאים הנלווים לגירושין – משמורת הילדים, חלוקת רכוש ומזונות אישה, יש סמכות מקבילה לבית הדין הרבני ולבית המשפט לענייני משפחה.

ישנה חשיבות עצומה לאיזו ערכאה מגישים את תביעת הגירושין, כיוון שהכלל הוא שמי שפונה ראשון לאחת מן הערכאות, ומגיש בה את תביעת הגירושין, למעשה רוכש סמכות בלעדית לאותה ערכאת שיפוט. כלומר, הערכאה השנייה תהיה מנועה מלדון בנושאים שנכללו בתביעה אשר הוגשה לערכאה הראשונה.

מצב משפטי זה יצר עניין שנקרא "מרוץ סמכויות", שבמסגרתו לצד שבוחר לפתוח בהליך גירושין יש את האפשרות לבחור באיזו ערכאה לנהל את ההליך. האם לנהל את תביעת הגירושין הראשית בבית הדין הרבני ולכרוך בה את התביעות הנוספות או לפנות לבית המשפט לענייני משפחה בתביעות הנלוות בנושאי מזונות אישה, משמורת, מדור ורכוש ואת טקס הגירושין עצמו לבצע בבית הדין הרבני בהתאם לכללי ההלכה.

במקרה של גירושין לאחר בגידה, ההבדל הוא מהותי לאור פערי הגישות המהותיים ביחס של שתי הערכאות לבגידה. בית הדין הרבני פוסק על פי ההלכה היהודית ומחמיר עם אישה שבגדה ואילו בית המשפט לענייני משפחה פוסק לאור עקרונות ליברליים וסלחני כלפי בגידה משני הצדדים. לכן, חשוב שכל אחד מן הצדדים יגיש את תביעת הגירושין לערכאה שתיטיב עמו. חשוב לדעת, כי בחירה בערכאה שאינה נכונה, עלולה לגרום לפגיעה, במקרים מסוימים, בזכויות של אחד מהצדדים.

במקרים של גירושין לאחר בגידה, מקובל להניח שבמידה שהגבר בוגד כדאי לו לפנות לבית הדין הרבני, ואילו במקרה שהאישה בגדה, כדאי לה לפנות לבית המשפט לענייני משפחה. למרות זאת, מומלץ לפנות להכוונה ולייעוץ של עורך דין גירושין המתמחה בתחום, כיוון שכל מקרה גירושין לאחר בגידה שונה מן האחר במאפיינים שלו ואי אפשר להסיק כלל גורף ללא בדיקת המקרה הספציפי בצורה מעמיקה.

בגידה של אישה במהלך חיי הנישואין הנה עילה אוטומטית לגירושין. כאשר בעל תובע גירושין מאשתו בגלל בגידה, והבגידה הוכחה, בית הדין יחייב את בני הזוג להתגרש. מנגד, חוסר נאמנות של הבעל במידה שהבגידה היא חד פעמית, אינה מהווה עילה לגירושין. למקרה של גירושין לאחר בגידה יש משמעויות משפטיות, ולכן אם בגדו בכם מומלץ שתפנו בהקדם לייעוץ משפטי אצל עורך דין לענייני משפחה בחיפה כך שתוכלו לכלכל את צעדיכם בתבונה להמשך.