איך תוכלו לצלוח הליך גירושין עם תינוק בצורה הטובה ביותר? כאשר מדובר בגירושין לאחר לידה חשוב לקבל סיוע של עורך דין גירושין בחיפה בכדי לשמור על זכויותיכם בעניין ההורות.

גירושין לאחר לידה הפכו לתופעה נפוצה אצל זוגות נשואים, בייחוד לאחר לידה ראשונה. בעקבות הלידה והרחבת התא המשפחתי, חווים לעתים בני הזוג טלטלה בקשר הזוגי. ריבוי הלחצים והדאגות, הקשיים והעייפות הכרונית, עלולים לגרום לכעסים ולריבים בלתי פוסקים עד כדי החלטה לסיים את חיי הנישואין. במצב זה, נוסף על המחלוקות "הרגילות" בנושא חלוקת הרכוש המשותף, צריך לטפל בסוגיות משפטיות דוגמת הסדרי ראייה ומזונות.

פנייה להליך גישור גירושין במקרה שבו מעורב תינוק

גירושין לאחר לידה היא תופעה שאותה חווים לא מעט הורים טריים, שכן אחוז המקרים של גירושין לאחר לידה הולך ועולה בקרב הציבור בארץ. לאחר שנולד התינוק הראשון, הזוגיות מתערערת בשל מגוון רחב של סיבות, כגון: לחצים פיזיים, מצב נפשי ופגיעה באינטימיות בין בני הזוג. לעתים, הגבר חש שכעת עול הפרנסה באחריותו בלבד ושהוא הופך להיות פחות ופחות דומיננטי בעיני האישה. התינוק זוכה לקבל את עיקר תשומת הלב והזמן הפנוי שלה, כך שמבחינה רגשית הגבר מרגיש מוזנח. מנגד, אישה שחוותה לידה מתמודדת עם השינויים הפיזיים בגופה, מפסיקה לעבוד ונשארת בבית כדי לטפל בתינוק, ומרגישה בהרבה מקרים שהגבר אינו מבין אותה, אינו תומך מספיק ואינו מעורב בגידול התינוק. הליך גירושין כשלעצמו מהווה משבר רציני והתמודדות לא פשוטה, במיוחד כאשר מעורבים בסיטואציה ילד/ים. על כן, אין ספק כי כל החלטה להתגרש אינה קלה, בעיקר בשלב של גירושין לאחר לידה. לפיכך, עדיף לקבל את ההחלטה מתוך מודעות, בצורה שקולה, הגיונית ומחושבת. לאחר שקיבלתם את ההחלטה להתגרש, כדאי מאוד לפנות קודם כל להליך של גישור גירושין. זאת, על מנת להגיע להסכמות (המועלות על הכתב), בכל הקשור לתנאי הגירושין, לענייני כספים ולרכוש, להסדרי ראייה, למשמורת, למזונות ועוד. תהליך הגירושין בתחילתו, מלווה ברגשות עוצמתיים רבים של כאב, כעס, שנאה, תדהמה, אכזבה וכישלון. אין זה קל להכיל את מגוון הרגשות האלה ובמקביל להכיל ולטפל בתינוק בוכה, רעב ועייף, הזקוק למגע, לחום ולאהבה. על כן, הצעד הכי חכם שתוכלו לעשות בסיטואציה הזו, הוא לפנות לגישור גירושין. כך תגלו שניתן גם להתגרש בדרך אחרת – בצורה מכובדת ובאווירה נינוחה ונעימה. לגירושין באמצעות גישור יתרונות רבים ורצוי שכל הזוגות המעורבים בהליך גירושין ישקלו פנייה לגישור גירושין במקום לפתוח במלחמה בבתי המשפט, בייחוד במצב של גירושין לאחר לידה. בין היתרונות הבולטים של גישור גירושין ניתן למנות את אלה:
 • מבחינה כלכלית, זהו הליך פחות יקר משמעותית מאשר כל הליך משפטי המתנהל בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה.
 • מדובר באופציה מהירה, מקצועית, נוחה והרבה יותר ידידותית בהשוואה ליתר האופציות הקיימות. הליך הגישור אף עשוי להביא אתכם, בסופו של דבר, לשלום בית.
 • אחוזי ההצלחה של גישור גירושין הם גבוהים; מרבית המקרים מסתיימים בפתרון מוצלח של כל הסוגיות הרלוונטיות לגירושין ובניסוח הסכם גירושין יעיל וטוב המתאים לשני הצדדים.
 • הליך הגישור הוא סודי וחסוי. אף אדם אחר אינו יכול לדעת מה מתרחש ביניכם בחדרי הגישור ומה הם תוכני הפגישות שלכם עם המגשר. אסור לעשות שימוש בכל מה שנאמר והתגלה במסגרת הגישור.
 • הגישור מאפשר לכם להגיע לפתרון המבוסס על הרצונות ועל האינטרסים האישיים שלכם. אף הליך של גישור אינו כופה עליכם פתרונות אחרים המתבססים על עקרונות משפטיים נוקשים כלשהם.
 • במהלך הליך הגישור, כל אחד מהצדדים רשאי (ולעתים אף רצוי) להתייעץ עם עורך דין גירושין בחיפה על מנת לקבל ייעוץ משפטי. במידה שהגישור לא מצליח, אפשר בכל שלב בדרך לפנות לבית המשפט.
 • הצדדים להליך בלבד הם אלה שאחראיים וששולטים על שלבי הגישור. אין התערבות של בית המשפט או כל גורם חיצוני אחר.
 • קרוב לוודאי שהליך הגישור ישפר את התקשורת העתידית ביניכם ויסייע לכם להימנע מחיכוכים עתידיים, בפרט בכל הקשור להתנהלות המשותפת מול הילד/ים.

הסכם גירושין לאחר לידה

עם גירושין לאחר לידה, ניתן להתמודד על ידי חתימה על הסכם גירושין, לרוב לאחר עריכה של משא ומתן אינטנסיבי, אם במסגרת הליך גישור או בעזרת עורך דין גירושין בחיפה. כמובן, שהסכם גירושין שלא נכפה על הצדדים הוא עדיף מאשר התערבות של בית המשפט ונחשב גם לאמצעי יעיל  ופוגעני פחות.

מה כולל הסכם גירושין לאחר לידה?

 • הסכם הגירושין משאיר את השליטה היחסית בידיכם, בני הזוג שמתגרשים, ולא בידי בית המשפט שיכפה את הפתרונות עליכם. במסגרת הליך ההידברות כל אחד מהצדדים יבחר ויחליט על מה הוא מוכן לוותר, תוך התייחסות למגוון הדקויות הספציפיות בכל מקרה ומקרה.
 • מחקרים שנערכו מוכיחים כי לבני זוג אשר הגיעו להסכמות בעצמם, יש נטייה גדולה יותר לכבד את ההסכמות ולעמוד בהן לעומת מצב שבו ההסכמות נכפו עליהם במסגרת פסק דין של בית המשפט.
 • הסכם גירושין הנעשה באמצעות הידברות יכול לחסוך לכם משאבים רבים. אין זה סוד שניהול תיק גירושין בבתי משפט אורך זמן רב ודורש השקעה אדירה של כסף, זמן, התרוצצות וכוחות נפשיים. גירושין המתנהלים בבתי המשפט עלולים להיות מאוד פוגעניים, מכוערים כך שכולם יוצאים מופסדים בעיקר כאשר יש ילדים משותפים בתמונה.
חשוב להדגיש, כי כדי שהסכם הגירושין יהיה אפקטיבי וטוב, הוא חייב להיעשות על ידי עורך דין גירושין בחיפה בעל הידע המשפטי והניסיון שהצטבר בזכות מקרים דומים בעבר. ההסכם חייב להיות מנוסח בצורה ברורה ומפורטת, ללא השארת פתח למחלוקות עתידיות. ההסכם חייב להסדיר את כל הנושאים הכלליים וכן להתייחס לנושאים ספציפיים הרלוונטיים למקרה. הסכם גירושין טוב, חייב להתייחס להווה ובמקביל לצפות את העתיד. חשוב להביא בחשבון גם צרכים שיכולים להתעורר ושהצדדים עצמם אינם מודעים אליהם כרגע. בהסכם צריכים להיות דרכים יצירתיות ויישומיות  ומנגנונים לפתרון המחלוקות, והכל בדרך הגונה, הוגנת ונוחה לביצוע.

תביעת גירושין לאחר לידה

המצב המשפטי בישראל, הוא שהערכאה המשפטית הראשונה שאליה מוגשת תביעת הגירושין, תהיה מוסמכת לדון בה ובתביעות הכרוכות לה, בנושאי חלוקת הרכוש המשותף, מזונות אישה ומשמורת הילדים. לכן, נוצר מצב של מרוץ סמכויות המעודד את הצדדים למהר ולהגיש את תביעת הגירושין יחד עם כל הסוגיות הכרוכות בה לערכאה שלכאורה יותר טובה עבורם. כלומר, הגברים יפנו לבית הדין הרבני ואילו הנשים יפנו לבית המשפט לענייני משפחה. וזאת, מתוך הנחה כי ערכאה זו תקבע את סדר הדברים ותוביל לתוצאה המתאימה יותר לאינטרסים שלהם. כעיקרון, בין הערכאות קיימים הבדלים מבחינת הדינים, הערכים והלך הרוח, הבדלים שיש בהם כדי להשפיע על התוצאה הסופית. אולם, גירושין לאחר לידה נתפסים הן בבית הדין הרבני והן בבית המשפט לענייני משפחה כרגישים יותר מגירושין הנערכים בשלבים אחרים במהלך חיי בני הזוג. כאשר הליך הגירושין מתרחש במהלך השנה הראשונה לאחר הלידה, נוסף על תביעת הגירושין, האישה יכולה להגיש תביעת נזיקין אזרחית לקבלת פיצויים כספיים מאת הבעל. הפיצויים יתווספו על המזונות שהגבר צריך לשלם לאישה ולכסף ולרכוש המתקבלים מחלוקת הרכוש במסגרת תביעת הגירושין. מבחינת חלוקת הרכוש – לפי חוק יחסי ממון, בית המשפט רשאי במקרים מסוימים להחליט שהרכוש לא יחולק באופן שווה בין הצדדים. זאת, בין היתר, על מנת לחלק את הרכוש לטובת האישה, מעין "פיצוי" על גירושין לאחר הלידה במסגרתו נאלצה להתמודד לבד עם גידול התינוק. משמורת – לפי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, מיום הלידה ועד גיל 6, הילד ישהה אצל האם והיא זו שתגדל אותו, כאשר במקביל ייקבעו הסדרי ראייה לגבי האב. לאחרונה, החלו בתי המשפט להכיר בזכות האב להיות יותר פעיל ומעורב בחיי הילד, ויש נטייה לקבוע זמני פגישות ארוכים יותר ולהרחיב את הסדרי המשמורת של האב עם הילד. ישנם מקרים שבהם שני ההורים מופנים בהוראת בית המשפט לעבור מבחן “מסוגלות הורית” על מנת לבחון ולהכריע איזה הסדר משמורת יהיה הכי מתאים וטוב. לפי דיני המשפט העברי, גירושין לאחר לידה מזכים את האישה בכתובתה המלאה. נוסף על כך, על פי ההלכה כאשר אישה יולדת בהיותה נשואה, רואים בבעל את האב הביולוגי של הילד, אחרת הוא עלול להיחשב ממזר. לפיכך, האבהות נמשכת גם לאחר הגירושין ולבעל יש אחריות כלפי הילד מבחינת תשלום מזונות ועמידה בהסדרי המשמורת.

מתגרשים ויש לכם תינוק? קבלו סיוע של עורך דין גירושין בחיפה

גירושין לאחר לידה הוא מצב רגיש הן עבור ההורים והן עבור התינוק התלוי בהם. לכן, חשוב לנהל את ההליך בצורה נעימה תוך שיתוף פעולה. מומלץ לפנות להליך של גישור, המאפשר לצדדים להגיע להסכמות בכל היבטי הגירושין לרבות הסדרי ראייה, משמורת, מזונות ויתר העניינים הכספיים. אם הגישור לא צולח ניתן לפנות באמצעות עורך דין גירושין לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני.