ניסוח הסכם גירושין היא הדרך הטובה ביותר לסיים את הנישואין בצורה הדדית ומהירה שתאפשר לכם להגיע להסכם גירושין מקיף השומר על זכויותיכם עם תוקף של פסק דין.

על פי הסטטיסטיקה, לא מעט זוגות נשואים ימצאו את עצמם בשלב כזה או אחר מול החלטה לסיים את הנישואים ולהתגרש. החלטה מעין זו, גם אם שני בני הזוג שלמים איתה, כרוכה בשיברון לב גדול על התפרקות הקשר ששני הצדדים חשבו שילווה אותם לנצח. לצד הרגשות המורכבים שהופכים את הנושא כולו לטעון, חשוב כי שני בני הזוג יפעלו למען ניסוח הסכם גירושין לטובת שני הצדדים.

ניסוח הסכם גירושין – למה?

למה בכלל צריך לנסח הסכם גירושין? טקס הנישואין, הקושר את שני בני הזוג בברית זוגית, הוא הרבה יותר מהצהרת אהבה או חגיגה של אותו 'הפי אנד' שרבים מייחלים לו. ברגע ששני אנשים עוברים טקס נישואים, מעמדם החוקי משתנה והם הופכים להיות מחויבים זה לזה מבחינה משפטית.

המעמד המשפטי של השניים כבני זוג מגדיר חובות של כל אחד מהצדדים כלפי השני, כאשר הפרה של חובות אלו יכולה להוות עילה לביטול שותפות זו על ידי גירושין, ואף לגרור עמה פיצוי בהמשך, כאשר הדיונים על פירוק הנישואין ושינוי מעמדם המשפטי יגיעו לכדי ניסוח הסכם גירושין.

עריכת הסכם גירושין באמצעות עורך דין גירושין בחיפה דרושה לא רק מבחינה פורמלית, כדי לשנות את ההגדרה המשפטית המחברת בין בני הזוג, אל גם על מנת לקבוע כיצד יש 'לפרק' את החבילה. במרבית המקרים מתנהל זוג נשוי כיחידה אחת, שמשמעה ניהול חשבון בנק משותף, הוצאות משותפות, צבירת רכוש משותף וקבלת החלטות משותפות לגבי הילדים.

ברגע שהוחלט על הפרדת שותפות זו, יש להגדיר בצורה ברורה שאינה משתמעת לשתי פנים, כיצד יחולקו הרכוש, ההתחייבויות הכספיות, הטיפול בילדים וכל שאר הנושאים שלאחר הגירושין ינהל כל אחד מבני הזוג בנפרד, אך יקשרו אותם עדיין זה לזו.

מה כולל הסכם גירושין?

הסכם גירושין יכלול את כל התחומים שהיו משותפים לבני הזוג במהלך חיי הנישואין. עבור כל תחום תפורט ותוגדר ההתנהלות של שני בני הזוג מהיום בו הגירושים ייכנסו לתוקפם ואילך. הנושאים העיקריים הכלולים במרבית הסכמי הגירושין הם:

  • חלוקת נכסים מוחשיים – מטבע הדברים, חלוקת הנכסים והממון היא אחת מנקודות המחלוקת הבולטות בזמן ניסוח הסכם גירושין. מטרת ההסכם היא להגדיר חלוקה שוויונית וצודקת שתאפשר לכל אחד מהצדדים להמשיך לשמור על רמת חיים דומה ככל האפשר לזו ממנה נהנה במהלך הנישואין, גם לאחריהם. סעיף זה יגדיר גם את חלוקת הרכוש המשותף שצברו בני הזוג בשנות נישואיהם, ויתייחס גם לחלוקת הכסף שקיים בחשבון הבנק שלהם וגם לזה שלא – חובות, הלוואות והתחייבויות כספיות ששני בני הזוג יאלצו להמשיך לעמוד בהם, כל אחד בנפרד.
  • חלוקת נכסים לא מוחשיים – מלבד הנכסים, הרכוש והכסף, מושפעת איכות החיים של כל אחד מבני הזוג גם מהנכסים הלא מוחשיים שצברו השניים – המוניטין, הוותק והמומחיות שצברו במקצועם. לאלה השפעה רבה על גובה ההכנסה הנוכחית והעתידית של כל אחד מבני הזוג, ועל מנת לייצר ביניהם חלוקה שוויונית, יש להתייחס גם להשפעה זו, בעיקר במקרים בהם אחד מבני הזוג מחזיק בקריירה מרשימה, בעוד השני, כשלרוב תהיה זו בת הזוג, אפשר זאת על ידי גידול הילדים ואחזקת הבית.
  • ילדים – כל מה שקשור לילדים צריך להיות מוגדר בהסכם הגירושין – שאלת המשמורת והסדרי הראייה, גובה המזונות, התנהלות כספית עתידית לגבי הוצאות צפויות או לא צפויות, הכרעה בשאלות הנוגעות לחינוך הילדים ומקום המגורים וכדומה.

עריכת הסכם גירושין חכם לשני הצדדים

לא אחת, ובמיוחד אם ההחלטה על סיום הנישואים אינה החלטה הדדית, צד אחד או שני הצדדים פגועים מאוד זה מזה והתהליך כולו הופך לדו קרב בו כל צד מחפש להתנגח בשני ולהשיג יתרון עליו. גם אם אין רגשות טעונים במיוחד בין בני הזוג, ניסוח הסכם גירושין יכול להפוך במהרה למאבק מתיש כיוון שהצדדים חושבים שפירוק הזוגיות פירושו בהכרח אינטרסים מנוגדים.

בפועל, במיוחד אם יש ילדים בתמונה אך גם אם לא, שמירה קנאית על האינטרסים האישיים של כל אחד לא רק תקשה על התהליך ותגרום לו להפוך לממושך, מייגע, קשה רגשית ויקר הרבה יותר, אלא גם תייצר מכשולים עתידיים שעשויים להחזיר את בני הזוג שוב ושוב אל בתי המשפט.

ניסוח הסכם גירושין לטובת שני הצדדים הוא הדבר החכם ביותר ששני בני הזוג יכולים לעשות למען עצמם ולמען הילדים, כיוון שנושאים מסוימים יקשרו אותם זה לזו לטווח ארוך, בין אם ירצו בכך או לא. הסכם שלא ישרת את האינטרסים של שני הצדדים ייפתר אולי באותו הרגע, אך לא באמת יפתור שום דבר. ברגע שתעלה מחלוקת ראשונה, תתעורר מלחמה מחודשת וההסכם יידרש להיפתח מחדש.

אישור הסכם גירושין וקבלת תוקף של פסק דין

עריכת הסכם גירושין מומלץ לעשות באמצעות עורך דין גירושין בחיפה על מנת לייצג כראוי את האינטרסים הפרטיים והמשותפים ולצפות נקודות בעייתיות מבחינה חוקית או פתרונות שמאפשר החוק במצבים רלוונטיים.

לאחר ניסוח הסכם גירושין, אם שני הצדדים הגיעו להסכמה, חשוב להבטיח שההסכם יקבל תוקף חוקי על מנת שאכן יחייב את שני בני הזוג בהתנהלות עליה הוחלט. לשם כך יש לפנות לבית הדין לענייני משפחה או לבית הדין הרבני שבתחום שיפוטו התגורר הזוג. הסכם גירושין מאושר יאפשר, במידת הצורך, לרשויות ההוצאה לפועל, הביטוח הלאומי וכדומה, לאכוף את האמור בו.

כמה עולה ניסוח הסכם גירושין?

ניסוח הסכם גירושין כרוך בעלויות לא קטנות, המורכבות מתשלומי אגרה לביתי המשפט ומשכר הטרחה של עורך גירושין. העלויות תלויות במורכבות המקרה, במשך התהליך ובשאר נתונים המשתנים ממקרה למקרה, אך לא מומלץ לנסות ולחסוך בעלויות אלו. ניסוח הסכם גירושין ללא ליווי עורך דין גירושין בחיפה, בשאיפה לשלם פחות, עלול לייצר הסכם מועד לבעיות, ולעלות לצדדים ביוקר בהמשך הדרך.