במקרה בו הגירושין אינם נעשים בהדדיות ובדרך של ניסוח הסכם גירושין, עומדת בפניכם האשרות של הגשת תביעת גירושין. את הגשת הביעה כדאי לעשות בסיוע של עורך דין גירושין בחיפה שיסייע לכם לאורך כל התהליך וישמור על זכויותיכם ועל מה ששייך לכם.

יצירת קשר עם עורך דין גירושין בחיפה והגשת תביעת גירושין היא דרך העומדת בפני בני זוג המעוניינים להתגרש אך לא מצליחים לעשות זאת בהסכמה באמצעות עריכת הסכם גירושין. במקרה זה, המחלוקות בין הצדדים יתבררו בפני בית הדין הרבני או בפני בית המשפט לענייני משפחה, תלוי למי מהם הוגשה התביעה לראשונה. חשוב לדעת, שלדרך שבה מגישים את תביעת הגירושין חשיבות מכרעת ויש בה כדי להשפיע רבות על המשך הליך הגירושין. לכן, מומלץ מאוד לפנות לייעוץ משפטי לפני הגשת תביעת גירושין ולהסתייע בעורך דין גירושין בחיפה מקצועי ומנוסה בתחום דיני משפחה. במאמר זה נסביר מתי כדאי להגיש תביעת גירושין וכיצד יש לעשות זאת בצורה הטובה ביותר, נעמוד על החשיבות בבניית אסטרטגיה לתביעה, מה ניתן לצרף לתביעת הגירושין ועוד.

מתי כדאי להגיש תביעת גירושין?

תביעת גירושין רצוי להגיש רק במקרים שלגביהם אין כל ספק שגירושין זו הדרך היחידה לפתרון הסכסוך בין בני הזוג ואין אפשרות לסיים את חיי הנישואין בדרך של הסכמה. בעצם הגשת התביעה, הצדדים למעשה "מודיעים" לערכאה המשפטית שאין ביכולתם לפתור את המחלוקות ביניהם לבד והם זקוקים לעזרת גורם שלישי שיסדר את הדברים ויחליט מהי הפשרה היעילה ביותר באותו מקרה. חשוב לשקול בכובד ראש את הגשת התביעה, כיוון שמדובר בצעד משמעותי מאוד מבחינה רגשית לצדדים, והוא העלול לגרום לנזק שיהיה קשה לתיקון בשלב מאוחר יותר. על כן, מומלץ מאוד לנסות לפתור את המחלוקות בין בני הזוג מחוץ לכותלי בית המשפט, אם בדרך של גישור, ייעוץ זוגי, תביעה לשלום בית, משא ומתן בסיוע עורכי דין גירושין ועוד. כך, שהדרך של הגשת תביעת גירושין תהיה המוצא האחרון של הצדדים.

כיצד להגיש תביעת גירושין?

המציאות המשפטית במדינת ישראל, הובילה למצב שבו קיימת חשיבות מכרעת למועד שבו מגישים את תביעת הגירושין ולזהות הצד אשר מגיש אותה ראשון. בישראל ישנן שתי ערכאות משפטיות, בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני, להן סמכות מקבילה לדון בנושאים הכרוכים בגירושין דוגמת חלוקת הרכוש, משמורת על הילדים, מזונות וכן הלאה. מציאות זו, יצרה תופעה הנקראת מרוץ סמכויות, שבמסגרתו הצד שפונה ראשון לערכאה המשפטית המטיבה עמו ביותר, הוא זה שקובע את המסגרת הדיונית והמהותית שבה יידון הסכסוך כולו וככל הנראה אף קובע כי התוצאה שתתקבל בסוף התהליך, תהיה לשביעות רצונו. בשל כך, ישנה חשיבות מרכזית להיוועצות עם עורך דין גירושין בחיפה לבניית אסטרטגיה לתביעה – רצוי להחליט האם כדאי להזדרז ולהגיש תביעה, האם להגיש תביעת גירושין, תביעה לשלום בית, מזונות, משמורת, רכוש ועוד וכן בפני איזו ערכאה יש להגיש את התביעה, האם בפני בית המשפט לענייני משפחה או בפני בית הדין הרבני.

כאמור, לדרך הגשת התביעה יש השפעה רבה על המשך ההליך המשפטי ועל תוצאותיו. כעיקרון, הדעה הרווחת היא שלאישה עדיף לפנות לבית משפט לענייני משפחה, הנוהג לפסוק דמי מזונות גבוהים יותר לה ולילדים מאשר בית הדין הרבני. בנוסף, שם לרוב יוענקו לאישה חצי מהזכויות ברכוש המשותף שנצבר במהלך חיי הנישואין, גם אם הרכוש לא נרשם על שמה. לעומת זאת, בבית הדין הרבני סוגיית הרכוש המשותף תוכרע לרוב לפי אופן הרישום, ללא קשר למאמץ המשותף ולתרומה של האישה בניהול משק הבית ובגידול הילדים. באופן כללי, הגבר יעדיף לפנות לבית הדין הרבני על מנת להגיש את תביעת הגירושין ולכרוך בה את נושא המזונות והרכוש מלבד סוגיית דירת המגורים של בני הזוג, על מנת להפעיל לחץ על האישה שקיים סיכון שהדירה תימכר.

כריכת תביעה בתביעת גירושין

בתביעת גירושין המוגשת בבית הדין הרבני ניתן לכרוך נושאים נוספים הרלוונטיים לגירושין, כגון משמורת על הילדים, מזונות אישה וענייני רכוש. עצם הכריכה של נושאים אלה נותנת לבית הדין הרבני סמכות ייחודית לדון בתביעות אלה וחוסמת בפני בן הזוג השני את האופציה להגיש תביעות דומות בבית המשפט לענייני משפחה. מכיוון שמדובר בסמכות מקבילה, על מנת למנוע ניצול לרעה של הכריכה, על הגבר לעמוד בשלושה תנאים מצטברים כדי לקנות את סמכות בית הדין הרבני:

  1. כנות תביעת הגירושין: התביעה צריכה להיות כנה ולא מוגשת רק בכדי לקנות את סמכות בית הדין הרבני, כאשר על הצד הכורך יש חובה לפרט מהם כלל הנכסים של בני הזוג.
  2. כריכה כדין: כריכת התביעה צריכה להיעשות בצורה מפורשת ומפורטת.
  3. כנות הכריכה: נבחן האם הגבר הזדרז לכרוך בתביעת הגירושין את נושא המזונות, הרכוש ומשמורת הילדים מתוך רצון לייעל ולרכז את הדיון גם בעניינם או משום שרצה לחסום את האישה מלפנות לבית המשפט לענייני משפחה.

במידה שהגבר לא יצליח לעמוד בהוכחת שלושת התנאים המצטברים, האישה תוכל לקנות את סמכות בית המשפט לענייני משפחה, אף על פי שהגבר הקדים אותה במועד הפנייה לערכאה המשפטית.

סיכום

תביעת גירושין הנה נושא מסובך ומורכב מתחום דיני המשפחה ועל מנת לפתור את הסכסוך בצורה יעילה נדרש ידע משפטי מקיף. מומלץ לפנות לסיוע של עורך דין גירושין בחיפה בעל ידע וניסיון רב כי כמו בכל דבר, הניסיון מהווה יתרון ויש לכך השפעה על המשך ההליך.